با فرا رسیدن ماه محرم و آغاز مراسمات عزاداری، یک مراسم متفاوت در بایرام بنام "گل گلزار" برگزار می شود. مرحوم محمد زینالی (محمد شاعر) بنیانگذار این مراسم بود که پانزده سال پیش به رحمت ایزدی پیوست.

 بقیه در ادامه مطلب...


نام "گل گلزار" ، از شعر  زیر گرفته شده است و در میان عموم مردم به این نام معروف است:

گل گلزار امامت بو گئجه           شمردن ایسته دی مهلت بو گئجه

ام لیلایه بویوردی شه دین             سنده وئر اوغلووا زینت بو گئجه

گل گلزار هر ساله بعد از ظهر روز تاسوعا (حدود یک ساعت مانده به اذان مغرب)  ،در منزل شخصی مرحوم  محمد زینالی به مدت نیم ساعت منعقد میگردد.

آنچه این مراسم را از سایر مراسمات متمایز می کند، حضور جوانان و مدحانی است که در هیچ هیئت و مراسمی مداحی نمی کنند. در اصل همه آنهائی که در این مراسم حضور می یابند، دو بیتی فوق را حفظ اند. تا آنجا که حافظه مان یاری میکند افرادی چون: مرحوم قاسم زینالی، رحیم رسولی، ایوب نوروزی، رحیم تقیی، حمید رسولی، رحمان وکیلی، رضا کارگزار و ... دراین مراسم تک خوانی می کردند. کل مراسم به خواندن همان دو بیتی خلاصه می شد.  فضای حاکم بر این مراسم هم با فضای سایر مراسمات کاملا متفاوت است و از شور و حال خاصی برخوردار است. لازم به ذکر است که این مراسم بصورت کاملا سنتی برگزار میشود، به نوعی که از هیچ وسیله امروزی از قبیل بلند گو و غیره استفاده نمی شود. در پایان این مراسم و هنگام خروج ، به هر شرکت کننده یک عدد شمع از طرف بانی اهدا می گردد و مردم آنرا روشن کرده و با شمع روشن به سمت مسجد ، جهت ادای نماز حرکت می کنند. قدمت گل گلزار به حدود چهل سال قبل بر میگردد. بعد از فوت بانی اصلی آن (مرحوم محمد زینالی)، اکنون فرزندان ایشان به نیابت از پدر ،همچنان این مراسم را با شکوه همیشگی برگزار می نمایند.

تصاویری از مراسم گل گلزار در محرم سال 1391 خورشیدی


دسته بندی :


آخرین مطالب

» آغاز به کار وبسایت جدید ( ٢٧ آذر ۱۳٩۱ )
» تصاویر محرم ( ٩ آذر ۱۳٩۱ )
» گل گلزار ( ٥ آذر ۱۳٩۱ )
» رنگ امروز ( ٢٤ آبان ۱۳٩۱ )
» صرفا جهت تست ( ٢٢ آبان ۱۳٩۱ )
» مرحله دوم کمک رسانی ( ۱٩ آبان ۱۳٩۱ )
» ساختمان شهرداری ( ۱٧ آبان ۱۳٩۱ )
» اطلاعیه ( ۱٠ آبان ۱۳٩۱ )
» مقبره شهدا ( ٩ آبان ۱۳٩۱ )
» خیابان چهل سانتیمتری ( ٦ آبان ۱۳٩۱ )