تولدت مبارک

اسامی زیادی برای این وبسایت در نظر گرفته شد، اما به نظر بایرام90 زیبنده ترین بود. واژه ی بایرام که از نام روستا گرفته شده شد، و 90 هم علاوه بر تداعی سال راه اندازی وبسایت، الهام گرفته از برنامه ی تحلیلی و انتقادی تلویزیونی 90 بود. زیرا  هدف از ایجاد این وبسایت هم تحلیل ، بحث و تبادل نظر و انتقاد و ارائه ی راهکار در مورد مسائل و مشکلات بایرام بود.

مشکلات عمومی: در طول این مدت مطالب متنوعی در موضوعات مختلف منتشر گردید. سعی بر این بود که از طریق این وبسایت ، مشکلات اهالی بایرام را به گوش مسئولین ذیربط برسانیم ، که خوشبختانه با استعانت از پرورگار در بیشتر زمینه ها موفق بودیم. از جمله مشکلاتی که توسط این وبسایت مورد پیگیری مستمر قرار گرفت عبارت بودند از: : مشکل آب شرب، اینترنت پر سرعت ، مشکلات مدرسه نواب صفوی، طرح احداث کتابخانه و ... .

موضوعات فرهنگی: بیشترین مطالب وبسایت ،به موضوعات فرهنگی اختصصاص یافته بود. موضوعاتی با عناوینی از قبیل : ریش گذاشتن ، انتشار اعلامیه های جداگانه، برای درگذشتگان، درد دل،  زیارت قبول، و  ... ،  که هدف از انتشار آنها ، اصلاح فرهنگ عمومی جامعه بود. بدون تردید نمی توان انتظار داشت در این مدت کوتاه روش زندگی مردم را تغییر یابد، اما شکی نیست که در دراز مدت، فرهنگهای غلط و منسوخ، جای خود را به فرهنگهای صحیح و معقولانه تر، خواهند داد.

بازدید کنندگان وآمار:  در طول یکسال گذشته، بیشترین مراجعه کنندگان بایرام90 را اهالی بومی بایرام تشکیل داده اند. این امر را از آی پی و نظرات بازدید کنندگان می توان به راحتی تشخیص داد. با توجه به اهدافی که در بالا برای وبسایت ذکر گردید، سعی کردیم تا مخاطبین اصلی، اهالی بایرام باشند. بدین منظور از هر گونه تبلیغ و استفاده از امکانات ترفندی برای بالا بردن آمار سایت به شدت اجتناب کردیم. بالاترین آمار بازدید کنندگان سایت، در روز سی و یکم مرداد ماه 91 با 1015 بازدید، که این آمار با در نظر گرفتن سلامتی آن ،شاید بالاترین آمار ثبت شده در یک روز برای یک وبسایت روستایی در سطح کشور باشد.

زبان مطالب: یکی از مشکلات مهم در نوشتن مطالب ، انتخاب سطح ادبیات آن بود. همانگونه که در بالا هم عنوان شد، از آنجائی که بازدید کنندگان از همه اقشار جامعه، (باسواد و کم سواد) بودند، لذا در انتخاب کلمات و نوشتن جملات حد میانه را در نظر گرفته بودیم.

نظرات: جالب ترین، جذاب ترین و مهم ترین بخش وبسایت ، بخش نظرات آن بود. بدون اغراق باید اعتراف کنیم که تمام دلگرمی ما هم به همین نظرات بود و همین نظرات بودند که مسیر مطالب وبسایت را پی ریزی می کردند. روزهای نخستین راه اندازی سایت ،نظری دریافت کردیم مبنی بر این که ، سعی کنیم نظرات بعد از تائید مدیر ، نمایش داده شود. اما ما معتقد و مطمئن بودیم ،چون مراجعین این سایت اکثراً از بایرام بودند، نظری که خلاف موازین اخلاقی باشد ، از این مردم بعید به نظر میرسد. امروز با وجود اینکه نزدیک به 1000 نظر دریافت کرده ایم خوشحالیم که به اطلاع برسانیم،از کل این نظرات، حتی یک نظر هم حاوی کلمات غیر قابل انتشار و نا مودبانه نبود و این جای بسی خوشحالی است. در مورد تعداد انگشت شمار نظرات که مانع نمایش آنها شدیم باید عرض کنیم، گاهی احساس می کردیم که برخی از این نظرات ممکن است موجب ایجاد تنش در جامعه شده و به ضرر عموم تمام شود. چون از ابتدا اصل را بر مبنای ایجاد محیط انتقاد ،همراه با رعایت احترام افراد و شخصیتهای حقیقی و حقوقی قرار داده بودیم. بیشترین آمار نظرات در مطلبی با عنوان " تصاویر حاشیه جام رمضان (سری اول) با 81 نظر ،به ثبت رسید. در موضوع نظرات حرف زیاد است اما در حوصله این مطلب نمی گنجد به همین خاطر به همین بسنده میکنیم.

نظر سنجی ها: در طول این مدت نظرسنجی های مختلفی انجام شد که خوشبختانه با استقبال عمومی خوبی مواجه شدند. از جمله آنها ،نظرسنجی با عنوان : اسکو یا خسروشهر، با 213 رای بود که نتایج آن ،تاثیر بسزائی در تصمیم گیری مسئولین و پیگیری کنندگان این موضوع به همراه داشت. نظر سنجی های دیگری با عناوینی چون: برد و باخت و تیم محبوب شما ،با اهداف فرهنگی ،در ایام برگزاری مسابقات جام رمضان انجام شد،که نتایج آنها حاوی پیام های فرهنگی قابل تاملی بود.

تولید مطلب: بر خلاف اکثر وبلاگها، در زمینه تولید مطلب ( در مقایسه با وبلاگهای روستائی) یکی از قویترین ها بودیم ،تا حد امکان کمترین استفاده را از منابع و مطالب موجود در اینترنت بردیم و تا جائی که توانستیم ار کپی برداری از مطالب دیگران اجتناب کردیم. و امروز با افتخار اعلام میکنیم ، این پست یکصد و پنجاه و دومین پست این وبسایت است.

گله مندی: تتها در یک مورد از بازدید کنندگان گله مند شدیم و آنهم در مورد مطلبی با عنوان "دعوت به همکاری" بود. با وجودی که این مطلب چندین بار بروز رسانی گردید و بین عناوین داغ قرار گرفت، متاسفانه هیچ فردی حاضر به همکاری و یا مساعدت نگردید. که این هم خود جای بسی بحث دارد. همیشه "ما" گفتیم اما ، "من" بودم.

عذر خواهی: در زمان برگذاری جام رمضان امسال ، تعدادی از دوستان از ما گله مند  شدند که چرا تصاویر آنها منتشر نشد. در پاسخ این عزیزان به دو مورد اشاره میکنیم. اول اینکه با توجه به تاریکی و نور کم ورزشگاه تعداد زیادی از عکسها کیفیت لازم را برای پخش نداشتند. دوم هم اینکه، در اوایل مسابقات از طرف یکی از دست اندرکاران برنامه نود که از ایشان دعوت بعمل آورده بودیم که در مورد مطالب و تصاویر مسابقات راهنمائی بفرمایند ، ایمیلی دریافت کردیم با این مضمون: سلام ......
خیلی خوب داری پیش می ری ، خبرنگاریت هم حرف نداره ، می خواستم  راجع به عکسای خبریتون یه نظره کوچیکی داده باشم.

اولا کیفیتشون خوب نیست .چون لا به لای عکسا دیدم که دوربین حرفه ای هم دارین اما با کیفیت خوبی عکسا گرفته نمی شه.
در ضمن زاویه ها اصلا خوب نیست همشون شبیه عکسای یادگاری می مونه!!
وقتی دارین خبرنگاری می کنین اونم مستند((با عکس)) پس باید سعی بشه که شبیه عکس آلبومهای قدیمی نشه.

نقاط دید و نور و اندازه ی شاتر و لنز رو در نظر بگیرید که عکسای خوبی از آب در بیاد. همچنین ...

این ایمیل ما را بر آن داشت تا در انتخاب تصاویر وسواس بیشتری به خرج دهیم. چون اکثر تصاویری که میگرفتیم شبیه عکسهای یادگاری میشد. به همین دلیل بیشتر سعی میکردیم تصاویری را انتخاب نمائیم که حرفی برای گفتن داشته باشد. هر چند بعد از پایان مسابقات ، اکثر تصاویر دوستان منتشر گردید و بقیه هم در پستهای مختلفی منتشر خواهد شد. امیدواریم دوستانی که تصاویرشان منتشر نگردید، قانع شده و ما را به بزرگی خودشان ببخشند.

 سخن آخر: در پایان از بازدید کنندگان محترم، به خاطر ابراز محبت های بی پایان و راهنمایی های سودمندشان، صمیمانه قدردانی می کنیم و استدعا داریم که باز هم مانند قبل با حضور و ارائه ی انتقادها و پیشنهاد های سازنده خود، ما را در انجام این رسالت یاری کنند و باعث دلگرمی ما برای ادامه ی کار شوند.

با آرزوی موفقیت های روزافزون برای مردم خوب ، فهیم و بافرهنگ بایرام.

بایرام90، تریبون آزاد مردم شریف بایرام

/ 13 نظر / 42 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ناشناس

سلام. تولدتون مبارک. انشاالله صد ساله بشین و هر روز شاهد موفقیتهای بیشتر این وبسایت بسیار خوب و با ارزش باشیم. سعی کنید تا حد امکان برای پیشبرد بهتر کارها به فعالیتهای اقتصادی و تبلیغی هم بپردازید. امیدوارم هرگز دلسرد نشوید. مطمئن باشید عاقبت جوینده یابنده است. شما حتما موفق خواهید شد. ضمنا امیدوارم مسئولین روستا از جمله شورای اسلامی و نیز اهالی محترم بایرام قدر این فعالیت زیبای فرهنگی شما را بدانند و تا حد توانشان از شما حمایت کنند. یا حق

اصغر ندیمی

با سلام و عرض تبریک برای جنابعالی و بایرام 90 محبوب. آرزوی موفقیت دارم.

اصغر گلزاری

سلام حسین جون یه پیشنهاد: یا به نظرات پاسخ بده ....یا یه چت روم بزار چت کنیم خیلی حال میده با علی فنی و ...آخه شبهای زمستون نزدیکه و میدونم دنیای اینترنتم جوابگوی جوانان و اعضای بایرام90 نمیشه

محیا

تولده یه سالگیه بایرام 90 مبـــــــــــــــــــــــــــارک دسته اقای خادمیم درد نکنه که تو این یه سال کلی زحمته وبو کشید انشالله بایرام 90 وهم اقای خادمی 120 ساله بشن

ح ش

تولد وبلاگتون مبارک صد ساله بشید

مجتبی الهامی

حسین جون تبریک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! تو این یک سال بایرام 90به اندازه صدسال تو دل هواداراش جا باز کرده. همه با افتخار به دوستاشون سایت بایرام رو میدن و وقتی طرف نگاه میکنه شاخ در میاره، برا خود من چند بار اتفاق افتاده که میگن واقعا بایرام90 همتا نداره

hiba

سلام خسته نباشین یه کم دیر کردیم به بزرگواری خودتون ببخشین تبریک میگم . بایرام90 ورود به دومین بهارت مبارک انشاا...بایرام 90 نود سالگیشو جشن بگیرین . با آرزوی موفقیت روز افزون

Ehsan Zeynali

باسلام میدونم که تبریک گفتنم خیلی دیر شده تولدت مبارک انشا... 1000ساله بشی. [هورا]

بایرام اهالیسینن بیری

bu gun kudli olsun[هورا]