رنگ امروز

با توجه به اینکه آن پست به علت بالا رفتن حجم مطالب سایت و بروز مشکل در بالا آمدن سایت برای برخی از دوستانی که از اینترنت دایالاپ استفاده میکردند، حذف گردید ، اینجا اشاره مختصری به آن پست می کنیم.

در آن پست که با عنوان "اعلامیه" منتشر کرده بودیم، از فرهنگ غلطی که در جامعه رواج پیدا کرده بود، ایراد گرفته و خواستار تغییر نگرش به آن بودیم. چرا که چاپ اعلامیه علاوه بر اینکه هیچ نفع عمومی برای جامعه نداشت ، باعث زشت نشان دادن چهره ظاهری کوچه و خیابان نیز می شد. زمان درج آن مطلب مصادف با درگذشت مرحوم  قاسم خدائی شده بود. تعداد اعلامیه هائی که جهت ابراز همدردی با خانواده محترم آنمرحوم چاپ شده بود، به حدی بود ( شاید بیش از چهل یا پنجاه مورد) که بر در و دیوار بایرام جائی برای چسباندن آنها نبود. جهت روشن شدن موضوع ،از چابخانه ای که همان اعلامیه ها را چاپ کرده بود در مورد هزینه چاپ آنها سوال کردیم. و معلوم گردید به صورت متوسط هر کس که قصد چاپ اعلامیه داشته باشد ،باید سه یا چهار هزار تومان ،هزینه کند. با یک حساب سر انگشتی ، هزینه ی کلی چاپ اعلامیه برای یک متوفی حدود 150 هزار تومان برآورد می شد. تازه این حساب، بدون در نظر گرفتن تابلوهای تسلیت، که هر کدام از آنها بین چهار الی هشت هزار تومان بود، براورد می شد.

بعد از درج آن پست نظرات زیادی در تائید غلط بودن فرهنگ چاپ اعلامیه از طرف بازدیدکنندگان عزیز، دریافت کردیم. اما همچنان شاهد چاپ اعلامیه و اهداء تابلو تسلیت بودیم. اما نظرات دریافتی ، ما را در رسیدن به هدفمان ، که همانا برچیده شدن اداب و رسوم غلط از جامعه بود، امیدوار میکرد . شکی بر این نبود که دیر یا زود  این فرهنگ ناپسند، جای خود را با رسوم معقول تر عوض خواهد کرد.

هفته گذشته ، طی صحبتهائی که با یکی از دوستان داشتیم، وی از موفقیت صد در صد، طرح خبر می داد. رجب رجب زاده بعد از پایان جلسه شورای اسلامی که در مسجد علی ابن ابیطالب برگزار شد، آمار ، ارقام  و اطلاعاتی را در اختیار بایرام90 قرار داد که واقعا خیره کننده بود. آقای رجبزاده ضمن گفتن این جمله که در بایرام ، فرهنگ چاپ اعلامیه و اهداء تابلو تسلیت بطور کامل برچیده شده است، اعلام کرد. در هر  مجلس ترحیم که در بایرام منعقد میگردد، بطور میانگین، یک ونیم الی سه میلیون تومان وجه نقد از مردم، جهت کمک به طرحهای عمرانی دریافت میشود، که برخی از این وجوه از طریق صندوق قرض الحسنه باب الحوائج به حساب شورای اسلامی واریز میگردد و  واریز کننده آن ، قبض پرداختی به صندوق را در هنگام ورود به مسجد، تحویل متولیان این امر قرار میدهد.

روز پنجشنبه ، قرار بود مراسم ترحیمی برای دو نفر از تازه گذشتگان ، در بایرام منعقد گردد. لذا جهت پیگیری ادعای آقای رجب زاده ، تمامی محل های درج آگهی و اعلامیه  را در بایرام بررسی کردیم. کلا دو مورد اعلامیه ، آن هم از طرف خانواده های متوفیان چاپ و درج گردیده بود و این مهر تائیدی بر ادعای آقای رجبزاده بود.

یادآوری میکنیم که مطرح کردن این موضوع از طرف اکثر دوستان در محافل خانوادگی و عمومی ، یقینا بالاترین کمک را در تحقق این امر بخود اختصاص داده است.

و اما بعد: امروز با صراحت ،شجاعت و نهایت افتخار به همه جهان و مخصوصا ایرانیان اعلام میکنیم که بایرام ، اولین در ایران است که فرهنگ غلط چاپ اعلامیه و اهداء تابلو تسلیت را که از طرف برخی سودجویان در جامعه رواج پیدا کرده است را پس زده است. بایرامیان با این حرکت خود ، انساندوستی ، متمدن و فرهنگی بودن خود را به رخ همه می کشند. اینان اثبات می کنند که عاشق طبیعت اند و از ریا دوری میکنند. و دیگر نمیخواهند برای خود نمائی و چاپلوسی، باعث قطع درختان ،جهت تهیه کاغذ گردند. بایرامیان از این پس پولی را که قبلا جهت چاپ اعلامیه، که جز کریه نشان دادن نمای کوچه و خیابان ،نفع دیگری نداشت ،خرج میکردند را جهت تکمیل و تجهیز مدارس خود هزینه می کنند. بایرام از این حیث میتواند سرمشق و الگوئی برای همه ایران باشد.

بایرام90 ، از عموم اهالی بایرام ، مخصوصا از سخنرانان مجالس ، ریشسفیدان ، شورای اسلامی، دهیار و همه آنهائی که به نوعی در تحقق این امر ، دخیل بودند، از صمیم قلب سپاسگزار است.

پی نوشت: این طرح در عین موفقیت ، نقاط ضعفی نیز دارد. شاید عنوان  "نقطه ضعف" کلمه مناسبی نباشد، اما با تغییرات جزئی میتوان آنرا به صورت بهینه مدیریت کرد.

دو پیشنهاد:  1- صندوقهائی تهیه و در ورودی مساجد تعبیه گردد،بصورتی که هر کدام نمایانگر محلی باشد که قرار است وجوه واریزی در آنجا هزینه گردد. همچنین افرادی در کنار همان صندوقها به عنوان مسئول حضور داشته باشند تا در زمان واریز وجه ،قبض وصول آنرا به واریز کننده ، ثبت و تحویل دهند. 

2- چند سالی هست که شاهد این هستیم که اکثر این وجوه با نیت خرج کردن جهت تعمیر مسجد و یا تکمیل وادی هجرت اهدا میگردند و جای خالی خیلی از واجبات دیگر محسوس است. از جمله این واجبات میتوان به کمک به تجهیز مدارس ، تهیه جهیزیه برای نو عروسان مستمند، کمک به خانواده های بی بضاعت و غیره اشاره کرد. امیدواریم با همت همه مردم و بویژه مسئولین و معتمدین محلی، شاهد تحقق این امر نیز باشیم. انشاءالله

به امید روزی که شاهد مدیریت صحیح  سیل نذورات مردم در ماه محرم نیز باشیم.

نظرات و پیشنهادهای سازنده شما یقینا راه گشا خواهد بود ، منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

/ 13 نظر / 57 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ح ش

حرکت زیبا و ماندگاریه یه جور باقیات صالحاته که تا دنیا دنیاست اثر کار اون فرد هر چند کوچیک تو این دنیا میمونه به بایرامی ها تبریک میگم تو دیزج هم این حرکت از خیلی وقت پیش آغاز شده حالا اگه نگیم همه ولی اکثریت مردم این کار و میکنن و حتی هزینه های مراسم چهلم و سالگرد و میدن کارهای خیریه مثل تکمیل مسجد و ... اگه درست فکر کنیم می بینیم که کدوم ماندگارتره یک تکه کاغذ یا یه آجر برای یک کار عمرانی و..

دروان

سلام بر عزیزان با تشکر از مدیر سایت امیدوارم که موفق باشد یکی ازپستهای موفق و کار امد این سایت همین است واگر کمی تلاش کنیم بهتر هم خواهد شد بیاید باهم به موارد ریشه ای نگاه کنیم و تا موقعی که این طرح سر جای خود قرار نگرفته است از نظر ها وپیشنهاد های خود در اینمورد با استفاده از زبان گویای اهالی بایرام(بایرام 90)از ما و از مسولین روستا دریغ نکنید

هادی نصیرزاده

با تشکر از حسین اقای عزیز که برا جا افتادن این عمل پسندیده زحمت زیادی کشیدی و با تشکر از مردم با فرهنگ بایرام که باعث شدن این کار تا حد زیادی در روستای بایرام جا بیفته

هم كدي

باتشكر از مديريت سايت در نهادينه كردن عمل خير در جامعه و تشكر از اهالي فهيم ودراك بايرام كه توانستند به اين كار خير صحه گذاشته وقدم پيش نهادند انشا اله كه با عنايت خداوند پيش برود. تو نيكي ميكن و در دجله انداز............

محمد‏ ‏علی‏ ‏شمس

با‏ ‏سلام.‏ ‏عالی‏ ‏بود‏ ‏و‏ ‏بسیار‏ ‏زیبا‏ ‏و‏ ‏بجا.‏ ‏کاش‏ ‏همه‏ ‏طرز‏ ‏فکرشون‏ ‏در‏ ‏جهت‏ ‏اصلاح‏ ‏عادتهای‏ ‏غلط‏ ‏بود.

آذر اسکو

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما دوست گرامی وبسایت بی نهایت جالبی ایجاد کرده اید برایتان آرزوی موفقیت روز افزون دارم بنده با افتخار وبسایت شمارو لینک میکنم اگر شما هم مایل به تبادل لینک بودید وبلاگ من رو با اسم شهر من اسکو لینک فرمایید درضمن بی نهایت متشکرم که در وبلاگم نظر دادید با تشکر و سپاس فراوان امیر کریمی

ب

باتشکر اززحمات شما ای کاش در بحث چاپ اعلامیه ازنقش کلیدی واساسی روحانی روستا هم یادی می کردید که اگر تبلیغات ایشان نبود خبری از این تغییر فرهنگ نمی شد ودر کل ایکاش در طول این مدت خبرهایی از فعالیت روحانی مسجدمان را هم منعکس می کردین.ممنونم

احسان زینالی

حسین آقا این چیه یکم توضیح دهید ممنون تبلیغات؟

احسان زینالی

آهان خوندم ممنون ممنون[تایید]

Mohandes khademi LLLLLLOOOOOOOOVVVVVVEEEEEE[ماچ]