گزارش تصویری

هدایای مردم ،صبح روز چهارشنبه پانزدهم شهریور ماه ،با دو دستگاه وانت نیسان و دو دستگاه سواری ،عازم منطقه ورزقان گردید. این کمکها که شامل: مواد غذائی ،بهداشتی ،پوشاک ،لوازم خانگی،پتو وغیره بود، طی چند روز در بایرام جمع آوری گردیده بود اما بدلیل سرازیر شدن کمهای سایر هموطنان ،و با توجه به صلاح دید مسئولین با اندکی تاخیر ارسال شد.

در بدو ورود به ورزقان، با هماهنگی هائی که با جمعیت هلال احمر و فرمانداری آن شهر بعمل آمد. تعدادی از روستا های محروم شناسائی گردیده و عازم آن روستا ها شدیم.

روستاهای، مهترلو، هیبت بیگلو، گلعنبر و زغن آباد مقاصد هدایای بایرام بودند.

روستای مهترلو

اولین روستا، روستای مهترلو، با 270 خانوار بود که با همانگی با دهیار آن روستا، اقدام به توزیع چادر به چادر کمکها، بین اهالی آنجا شد.

 

در پایان کار توزیع در روستای مهترلو،پیرزنی گروه اعزامی را مهمان چای هیزمی خود کرد.

 

روستای گلعنبر

وقتی وارد روستای گلعنبر شدیم دهیار روستا بلافاصله به استقبال گروه آمده و موضوع جالبی را مطرح کرد و گفت : تعدادی از افرادی که هلال احمر چادر در اختیارشان گذاشته است، اهالی این روستا نیستند، شما هم اگر قصد دارید کمکها به دست نیازمندان اصلی برسد، از همه آنهائی که کمک میخواهند ،دفترچه هلال احمر درخواست کنید. با مطرح شدن این مطلب ما هم از مردم دفترچه خواستیم و با وجود بیش از صد چادر ،فقط حدودا چهل نفر جهت دریافت کمک حضور یافتند. اینجا لازم میبینیم از همیاری و مساعدت انساندوستانه دهیار محترم روستای گلعنبر تشکر و قدردانی نمائیم.

---------------------------------

روستای هیبت بیگلو

مسئولین و آنهائی که قصد کمک رسانی دارند ،حتما بخوانند

مقصد بعدی روستای هیبت بیگلو بود. اما متاسفانه در آن روستا متوجه حضور تعداد کثیری از افرادی بودیم که هیچ واژه ای برای معرفی آنها نمی یابیم. این مضوع تقریبا در تمای روستاها وجود داشت. روستای مزبور به لحاظ جغرافیائی در دامنه یک کوه قرار داشت و از آنجائی که اکثر خانه ها با خاک و گل ساخته شده بود، از نظر تخریب صد در صد ویران شده بود. تعداد خانه های تخریب شده کلا بیست واحد تخمین زده می شد ولی بیش از صد چادر توسط هلال احمر در اختیار مردم قرار گرفته بود. با اندکی تجسس متوجه شدیم ، بیش از 90 درصد افرادی که در چادرها سکنی گزیده اند ،از شهرها به آنجا آمده اند. اینان افرادی بودند که در آن روستا منزل یا زمینی داشتند و الان با توجه به اعلام مسئولین و دولت نسبت به اعطای وام به زلزله زدگان ، فرصت را غنیمت شمرده و با نهایت بی شرمی خود را زلزله زده و مصیبت دیده معرفی میکردند. در حالی که زندگی شان در شهرها و مخصوصا ،تبریز به روال عادی خود در جریان بود. و هیچ آسیبی به اسباب و اثاث زندگی شان وارد نشده بود. هلال احمر برای همه افرادی که ساکن روستا بودند و اثاثیه زندگیشان زیر آوار مانده بود، دفترچه کمک رسانی صادر کرده بود ،اما آنهائی که با وجود داشتن خانه یا زمین در روستاها ،به شهرها کوچ کرده بودند، از این دفترچه محروم بودند.با توجه به تجربه ای که در روستای گلعنبر کسب کرده بودیم ، از عموم چادر نشینان درخواست دفترچه جهت تحویل مایحتاج کردیم که حدودا ده نفر با دفترچه حضور یافتند. بخش مهم این قضیه گستاخی و بی حیائی افرادی بود که به با وجود اقرار به شهر نشینی خود ،کمک رسانان را مجاب به تحویل اجناس میکردند . که این مسئله عصبانیت و خشم گروه اعزامی را برآشفت. و به همین علت با تحویل هدایا به افراد و خانوارهای دفترچه دار ،آن روستا را به مقصد روستای زغن آباد ترک کردیم.

فکر می کنیم هر کس با تماشای این تصویر ،فرق بین روستائی شهر نشین با یک روستائی زحمت کش و زلزله زده را تسخیص دهد.

روستای زغن آباد

آخرین مقصد هدایای مردم، روستای زغن آباد ،با 90 درصد تخریب و 22 نفر جانباخته بود. دهیاری روستای مزبور راه بهتری انتخاب کرده بود. در همان ورودی روستا با هر کس صحبت که میکردیم ، میگفت کمک ها را تحویل دهیاری بدهید. دهیار روستا ، مدرسه ای را جهت جمع آوری کمکهای مردمی درنظر گرفته بود و هر کمکی که به آن روستا میرسید در آنجا انبار کرده و با توجه به شناختی که از مردم بومی روستا داشتند کمکها را بین آنها تقسیم میکردند. ما نیز با مشورت گروهی همه اقلام مانده از قبیل پوشاک ، لحاف زمستانی ،یخچال ، گاز ،پتو و غیره را تحویل آنها دادیم.

 

بعد پایان تحویل اجناس، گروه اعزامی با قرائت فاتحه ای در حق درگذشتگان حادثه، روستای زغن آباد و شهرستان مصیبت زده ورزقان را به مقصد سرزمین دلهای پاک و مهربان و دستهای مهرورز بایرام ترک گفت.

آنهائی که بخشیدند ، با خدا معامله کردند. از خداوند متعال خواستاریم ، دستهای بخشنده شما مردم شریف بایرام را هرگز محتاج کسی غیر از خود ننماید. آمین

/ 8 نظر / 48 بازدید
مسافر

اجرتان با خدا[دست]

مختار الهامی اصل

مریزاد دستی که مر کودکان را /زخان کرم قاتق و نان فرستد.اجرکم عند الله

ناشناس

با سلام. لدت بردم از این حس انسان دوستی و دلسوزی. دست همگی درد نکنه و اجرتون با خدا. راستی خودمونیم بایرام نود هم برای بایرام غنیمتی است که باید قدر آن را بدانیم.

ح ش

احسنت به این همت مردمی چه گزارش خوبی تهیه کردید جامع و کامل

مجتبی الهامی

قبول باشه انشاء الله

اصغر گلزاری

سلام حسین جون اولا ممنون به خاطر گزارش خوبت و زحمتی که برای تهیه ان کشیدی و تاآنجا رفتی و... دوما ممنون و سباسگزاری از بانیان و زحمت کشان و صندوق قرض الحسنه و گروه اعزامی و مخصوصا مردم مهربان و دلسوز بایرام به خاطر این هماهنگی و عشق و... و در آخر روح جانباختگان حادثه شاد و صبر برای بازماندگان

بایرام اهالیسینن بیری

واقعا دست مریزاد[قلب] اجرکم عند الله... آمین...[گل]