رفع اتهام

مطلبی که من را وادار به پاسخگوئی کرد نظر دوست محترمی با نام "زهرا" که  ظاهرا نویسندگی یک وبلاگ ادبی را به عهده دارد، شد. زهرا در یک نظر خصوصی و محترمانه اینگونه نوشته است:

" با سلام بر شما
چند وقتی هست که از طریق نظراتی که توی وبلاگ دیزج امیرمدار میذارید با وبتون آشنا شدم گرچه بیشترجنبه اطلاع رسانی داره و مطلب خوندنی کم داره ولی در سبک خودش خوبه وهمیشه دنبالش می کنم
ولی مطلبی که تازگیها بین اهالی وب دیزج شایع شده اینه که تو سایت بهراه توی قسمت عکسهای ارسالی عکسی هست با عنوان
Donkey market
اینطور که میگن این عکس رو شما با یه نفر دیگه که اسمش الان خاطرم نیست ارسال کردید میدونید که اصلا این مکان وجود خارجی نداره گر چه اسم عکاس یه نفر دیگه نوشته شده ولی جای شبهه انگیزش اینجاست که چرا بین عکسهای پشت سر همی که حسین خادمی ارسال کرده درست یه عکس اون وسط کار یکی دیگه است و عکس قبل و بعدش هم ارسالی حسین خادمیه؟
گرچه من شما رو از نزدیک نمی شناسم ولی از وبتون پیداست که ادم فرهنگی و فرهنگ دوستی هستید
نمیخوام قضاوت کنم
ولی اگه این کار شما باشه واقعا براتون متاسفم
اگه سطح فکری و درکی فرهنگیمون این باشه دیگه وای به حال عوام
امیدوارم توضیح روشنی درباره این مطلب بدید ."

پاسخ حسین خادمی: قبل از هر چیز ،جهت اطلاع دوستان بایدعرض کنم که سایت بهراه و سایر سایتهائی مشابه، خدماتی از قبیل ایران شناسی و راهنمای نقشه انجام می دهند. یا توجه به فیلتر بودن گوگل ارث و گوگل مپ ، این سایتها ، از مطالب و تصاویر گوگل استفاده نموده و خدمات ایرانگردی و مسیریابی ارایه می دهند.

بنده یکی از اعضای فعال سایت گوگل ارث و گوگل مپ در منطقه هستم و این از مطالب و تصاویر ارسالی  این حقیر در آن سایت مشخص است. به غیر از چند تصویر که توسط دوست گرامی جناب آقای احد سلامی  در گوگل ارث ثبت گردیده است ،بقیه تصاویر مربوط به معرفی روستای بایرام ، شامل معرفی اماکن دیدنی، استخرهای آب، باغات ، کوههای بایرام  و غیره ،همه توسط من به گوگل ارث ارسال گردیده است. اینجا لازم به یادآوریست ،بیشترین  آمار تصاویر مربوط به معرفی مناطق، در کل منطقه ، حتی شهرستانهای همجوار متعلق به بایرام است و تا زمان درج این مطلب ،هیچ تصویری از روستای دیزج امیر مدار بر روی این نقشه درج نگردیده است.

مختصری در مورد نحوه عملکرد گوگل ارث: هر کس که دارای یک اکانت گوگل باشد، میتواند از این امکانات استفاده نموده و  با رعایت موازین اخلاقی و اصول حرفه ای ، اقدام به معرفی و تبلیغات اماکن و  جاهای دیدنی منطقه خود نماید. هر تصویر یا مطلبی که به گول ارث ارسال می شود ، توسط یک گروه متخصص مورد برسی قرار میگیرد و در صورت تائید در نقشه درج میگردد. چه بسا ممکن است همین تائید، یک  یا دو ماه و یا بیشتر طول بکشد. این بررسی دقیق باعث میشود شما نتوانید تصاویر غیر اخلاقی یا غیر منطبق با نقطه مورد نظر ارسال کنید.

و اما: در حدود یک سال پیش ،یکی از دوستان دیزجی ام در بین حرفهای خود بصورت متلک وار موضوعی را که امروز ، زهرا خانم برایم ارسال کرده است را گفت و من پاسخ دادم . اما ظاهرا این موضوع در بین اهالی محترم دیزج  باعث ایجاد حساسیت زیادی شده است و امروز لازم می بینم جهت رفع ابهامات ، پاسخگو باشم.

 

در مورد Donkey market :

این همان تصویر مورد بحث ماست. این هم مشخصات و شناسنامه تصویر،

Extra information

  • Camera: Canon PowerShot S5 IS
  • Taken on 2009/03/31 06:25:02
  • Exposure: 0.003s (1/320)
  • Focal Length: 29.30mm
  • F/Stop: f/4.000
  • ISO Speed: ISO80
  • Exposure Bias: 0.00 EV
  • No flash

یعنی این تصویر در تاریخ 31/03/2009 توسط دوربین Canon PowerShot S5 IS راس ساعت شش و بیست وپنج دقیقه بامداد و بدون فلش، با فاصله کانونی 29.30 میلیمتر و سرعت 80 و غیره گرفته شده است.

گوگل ارث هرگز تصاویر کپی شده از وبسایتها و منابع دیگر را بنام شخص کپی کننده درج و منتشر نمیکند. در همان سایت بهراه این تصویر بنام شخصی با نام "djalil2003"  ثبت گردیده است. با اندکی جستجو و تحقیق متوجه می شوید که این تصاویر از نقشه گوگل ، روی وبسایت بهراه کپی گردیده است. باز هم در ادامه تجسس در گوگل ارث متوجه میشوید که تمامی شناسنامه های تصاویر شخص مورد نظر یعنی djalil  نشانگر یک دوربین مشخص با یک مدل ثابت است. پس تا اینجا میتوان به قطعی بودن این مساله که این تصویر توسط djalil  گرفته شده نزدیک شد.

اما این djalil2003 کیست؟

 

با تحقیقات مختصری که بنده توانستم با وجود محدودیتهای بسیار ، از قبیل فیلترینگ و عدم امکان دسترسی به پرفایل ایشان ، انجام دهم ، متوجه شدم که ایشان مسافرتهائی به کشورهای آلمان و دانمارک داشته اند و علاقه شدیدی به طبیعت و زندگی روستائی دارند. و این مطلب با مشاهده 395 عکسی که به گوگل ارث ارسال نموده اند مشهود است. جالب اینجاست که همه این تصاویر  توسط یک دوربین گرفته شده است و  Donkey market هم یکی از آنهاست، که در جائی بنام "اکین آباد" که من نمیدانم کجاست، تهیه شده است.

این تصویر حدود سه سال بر روی گوگل ارث بود و در منطقه ای بین دیزج و خسروشهر ثبت گردیده بود،تا زمانی که دوست دیزجی من همانگونه که در بالا توضیح دادم در مورد این عکس با من صحبت کرد و من بلافاصله موضوع را با گوگل مطرح نمودم و طی چندین مرحله نامه نگاری این تصویر بعد از حدودا دوماه ،ازگوگل ارث حذف گردید ولی در panoramio همچنان باقیست. اما در panoramio صرفا بعنوان یک تصویر  موجود میباشد ولی نشانگر نقطه خاصی نیست. با وجود حذف تصویر از سایت منبع، ولی هنوز این تصویر در  بهراه موجود است.

اما در  پاسخ زهرا:  وقتی شما وارد همان سایت بهراه میشوید و میخواهید تصاویر دیدنی نقطه یا منطقه مورد نظر را ببینید، با کلیک بر روی "تصاویر دیدنی" ، کلیه تصاویر موجود در همان منطقه را به شما نشان میدهد، ولی اگر اندکی موقعیت نقشه، یا فاصله تا زمین را تغیر دهید ،تعداد تصاویر نیز تغییر پیدا می کند و از آن حالت و چیدمان خارج شده و به ترتیب دیگری  نمایش داده میشود. تعدادی از این تغییر چیدمان ها را در این تصاویر ببینید.

*********************

***********************

مشاهده میکنید که یک تصویر ممکن است در کنار هر تصویر دیگری نمایش داده شود. پس این که همه تصاویر بنام من بوده و فقط یک تصویر بنام شخص دیگریست، دلیل بر این نیست که آن را هم من ارسال کرده باشم. امیدوارم جای شبهه انگیزش حداقل برای شما رفع شده باشد.

احساس می کنم همین قدر کافی باشد. چنانچه علاقمند بودید بیشتر بدانید، حتما از همه سایتهائی که نام بردم ،دیدن کنید تا  بهتر متوجه موضوع  شوید.

و اما بعد... . اولا بنده هیچ اشکالی در تصویر مزبور نمی بینم و انصافا خیلی طیبعی و حرفه ای گرفته شده است و  زیبائی های خاص خودش را دارد. فقظ ضعف در عملکرد و نحوه ارسال تصویر، توسط ارسال کننده آن بوده است که تصویر در محل مناسب خود قرار نگرفته است.

دوما، آنهائی که درج این تصویر را در فلان منطقه مایه شرم و آبروریزی میدانند ، به نظر من آدمهای کوته نظری هستند. آیا در دیزج و یا بایرام و حتی خسروشهر دامداری و خرید و فروش آن انجام نمیشود؟  درست است که این تصویر متعلق به این منطقه نیست ولی اینقدر هم مایه ننگ نیست که با قضیه اینگونه برخورد شود. در همین بایرام و دیزج در یک روز صدها تصویر از این قبیل  میتوان تهیه کرد و به نمایش عموم گذاشت. نه تنها درج تصاویر با موضوعیت زندگی روستائی باعث شرم و سرافکندگی نیست، بلکه مایه افتخار و سربلندیست. 

سوما: با مراجعه به گوگل ارث و مشاهده مشخصات تمامی تصاویر ارسالی بنده، می بینید که هرگز من دوربینی با مشخصات فوق الذکر نداشته ام و همه تصاویر توسط گوشی موبایل گرفته شده است.

چهارما: بنده در همان دیزج دوستان بسیار نزدیکی دارم که ارتباط تنگا تنگی با ایشان دارم و سابقه این دوستی ها به 28 یا 27 سال پیش ،زمانی که در مدرسه راهنمائی درس میخواندیم برمیگردد. در فضای مجازی هم چندین بار طی نظرات مختلفی ارادت خالصانه خود را خدمت همه اهالی محترم و شریف دیزج، در وبلاگ "دیزج امیرمدار"  و سایر وبلاگهای منتسب به دیزج اعلام داشته ام. این بدین معنی ست که من هیچگاه در تفکراتی که بعضی از دوستان هستند، نیستم. من حتی از توهین به مردم سایر کشورها و ادیان ، و دشمن تلقی کردن آنها بیزار و متنفرم، چه برسد دیزج. 

 پنجما: برای من خیلی وقت است که واژه هائی مثل " دیزج و بایرام" ، "خسروشهر و اسکو" و الی ماشاالله حل شده است. در سال 2012 و در حالی که اروپائیان با چاپ پول واحد ، مرزها را از بین می برند ، فکر کردن به  تفاوت دیزج و بایرام احمقانه به نظر میرسد.  این طرز تفکرها ناشی از عقب ماندگی فکری آنهائیست که به این نوع مسائل دامن میزنند و ندانسته بین مردم و اقوام اختلاف می اندازند. و مطمئنا در نهایت سرافکنده خواهند شد.

امیدوارم توضیحات فوق قانع کننده بوده باشد. درصورت وجود هرگونه شبهه ی دیگر ، اعلام بفرمائید تا پاسخگو باشم.

ارادتمند همه اهالی محترم روستای دیزج امیرمدار: حسین خادمی بیرامی ، دوشنبه 17/07/91ساعت چهار و سه دقیقه بامداد.

/ 5 نظر / 171 بازدید
ناشناس

سلام. فکر می کنم بزرگترین مشکل بسیاری از انسانها مخصوصا در کشور ما جهل و نا آگاهی است و نداشتن مطالعه و سواد کافی و قضاوت عجولانه که فرهنگ دیرین ماست معضلی است که همواره موجب سر افکندگی می شود. همچنین نداشتن شهامت عذرخواهی و پذیرفتن اشتباه نیز باعث و بانی اشتباهات بعدی و توجیه آنهاست. فکر می کنم لازم باشد آقای خدادادی از طریق همین صفحه یک عذرخواهی هر چند مختصر از آقای خادمی به خاطر اتهام بی مورد و صد البته بی اهمیت وارده بعمل آورند که این امر نه تنها باعث کوچک شدن ایشان نمی شود بلکه بزرگی و متانت ایشان را اثبات خواهد کرد. والسلام.

اصغر گلزاری

پوووووووف حسین جون خادمی چه خبرته تومار مینویسی یا رد اتهام ؟؟؟ خدارو شکر که بر طرف شدو اشکال از جانب دوستان ما نبود... ولی من خودم قصد خوندنشو نداشتم ولی شیر یا خط انداختم نشد ولی گفتم بخونم و بقیش هم شیرین شد اینجور شد که خوندم و... به سلامتی دوستی و برادری و ...هر کسی به حساب خودش هر چی دوس داره بخوره نسیه هم نداریم...!![گل][گل]

دروان

باشه داداش بدون که ما هستیم حتما بد نوشته بودم که حذف کردی اشکالی ندارد چه کار میشه کرد مادلمان برای بایراممممممممممممممممم بزرگ میتپد[قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب][قلب]

taj

فکر میکنم قانع شده باشه خوب بود.taj

عباس

سلام: بتده اين عكس به اصطلاح توهين به يك قشر جامعه را سالها پيش تحت همان نام ديده ام و به نظر بنده بايد در مورد ميدان مال فروشان خسرو شاه نامگذاري شده باشد و در همان محل بازار فروش حيوانات بار گذاشته شده بود و نبايد يك قشري حساسيت نشان داده وتوهين به يك يا افرادي قلمداد كنند كه مورد دلسردي بعضي افراد ازهمديگر را فراهم سازند . بيائيد سازنده فكر كنيم نه پاشنده. يك دوستدار جامعه روستائي