بایرام کجاست؟

پرفسور "دیوید رول" و دکتر" رجینالد والکر"  با مطالعه کتاب عهد عتیق  و مشاهدات میدانی منطقه تبریز علی الخصوص شهرستان اسکو و نواحی اطراف، آن را بنام "باغ عدن" معرفی مینمایند.

قابل ذکر است که منطقه اسکو در زمان سارگون دوم مورد حمله قرار گرفته و خود شهرستان اسکو و 115 روستای اطرافش بکلی ویران شده ، که شرح حمله سارگون به صورت کتیبه نقل شده است.با ذکر این کشف و این واقعه تاریخی معلوم میشود که منطقه اسکو  و نواحی اطراف  آن جزو مناطق تاریخی و باستانی و دارای تمدن کهن در آذر بایجان به شمار میرود. با ذکر این مقدمه  وارد  این شهرستان شده و یکی از روستاهای آباد و مهم آن را بنام " بایرام" را مورد برسی قرار خواهیم داد.با تشكر از آقاي حسين ياوري و وبلاگ محترم http://www.ostanebayram.blogfa.com/  

 

موقعیت جغرافیائی:

 بایرام یکی از روستاهای بزرگ و آباد آذربایجان می باشد که از نظر جغرافیایی در ۲۰ کیلومتری جنوب تبریز واقع شده و از نظر تقسیمات کشوری جزو شهرستان اسکو  محسوب می شود از شمال در فاصله ۳ کیلومتری شهر جدید سهند از جنوب به روستای دیزج امیر مدار (این دو روستا تقریباً به هم چسبیده اند) از غرب به فاصله یک کیلومتر به خسروشهر و از شرق با فاصله ۵۰۰ متری به روستای کلجاه چسبیده و  در سمت شرق آن در فاصله ۴ کیلومتری شهر اسکو واقع شده است.

آمار:

 جمعیت این روستا بر اساس آخرین آمار ( شورای اسلامی ) نزدیک به ۲۸۰۰ (۲۷۹۹)نفر ، در قالب۸۰۰خانوار می باشد. زبان گویش مردم ترکی بوده و از نظر درصد باسوادی 97.2٪ آنهاباسواد هستند. 

وضعیت اجتماعی:

اکثر مردم در حال حاضر مشغول به کارهای خدماتی و استخدامی در ادارات و شرکتهای مختلف شهر تبریز، اسکو و خسروشهر و ...  می باشند و تعدادی نیز مشغول به امور کشاورزی و دامپروری بوده و تعدادی از اهالی نیز مشغول به پخت نان سنتی (معروف به نان اسکو) می باشند.بایرام از سالها پیش بعنوان قطبی از قطبهای صنعت حوله در کشور بشمار میرود. با وجود فراز و نشیب های مختلف اقتصادی و صنعتی،هنوز هم كارخانه و گارگاههاي متعددي در اين روستا به توليد حوله مشغولند.

سیر مهاجرت این روستا بدین شکل می باشد که اهالی بومی روستا که از استطاعت مالی خوبی برخودار  هستند به شهر تبریز و سایر شهرها مهاجرت می کنند.  در سالهای اخیر افراد غیر بومی به علت مشکلات اقتصادی بسیاری که در شهرهای بزرگ منجمله تبریز پیش آمده سیل مهاجرت به این روستا شدت بخشیده اند بطوری که با روند فعلی مهاجرت آنها در آینده نزدیک بافت بومی جمعیت روستا را به هم خواهد زد. 

با ظهور تكنولوژي هاي جديد در زمينه رايانه، بايرامي ها هم از اين قافله عقب نماندند، به طوري كه هم اكنون در بايرام دو وبسايت رسمي و دهها وبلاگ بصورت فعال كار ميكنند كه اين آمار در كل منطقه بيشترين  است.

 

/ 0 نظر / 44 بازدید