گل گلزار

نام "گل گلزار" ، از شعر  زیر گرفته شده است و در میان عموم مردم به این نام معروف است:

گل گلزار امامت بو گئجه           شمردن ایسته دی مهلت بو گئجه

ام لیلایه بویوردی شه دین             سنده وئر اوغلووا زینت بو گئجه

گل گلزار هر ساله بعد از ظهر روز تاسوعا (حدود یک ساعت مانده به اذان مغرب)  ،در منزل شخصی مرحوم  محمد زینالی به مدت نیم ساعت منعقد میگردد.

آنچه این مراسم را از سایر مراسمات متمایز می کند، حضور جوانان و مدحانی است که در هیچ هیئت و مراسمی مداحی نمی کنند. در اصل همه آنهائی که در این مراسم حضور می یابند، دو بیتی فوق را حفظ اند. تا آنجا که حافظه مان یاری میکند افرادی چون: مرحوم قاسم زینالی، رحیم رسولی، ایوب نوروزی، رحیم تقیی، حمید رسولی، رحمان وکیلی، رضا کارگزار و ... دراین مراسم تک خوانی می کردند. کل مراسم به خواندن همان دو بیتی خلاصه می شد.  فضای حاکم بر این مراسم هم با فضای سایر مراسمات کاملا متفاوت است و از شور و حال خاصی برخوردار است. لازم به ذکر است که این مراسم بصورت کاملا سنتی برگزار میشود، به نوعی که از هیچ وسیله امروزی از قبیل بلند گو و غیره استفاده نمی شود. در پایان این مراسم و هنگام خروج ، به هر شرکت کننده یک عدد شمع از طرف بانی اهدا می گردد و مردم آنرا روشن کرده و با شمع روشن به سمت مسجد ، جهت ادای نماز حرکت می کنند. قدمت گل گلزار به حدود چهل سال قبل بر میگردد. بعد از فوت بانی اصلی آن (مرحوم محمد زینالی)، اکنون فرزندان ایشان به نیابت از پدر ،همچنان این مراسم را با شکوه همیشگی برگزار می نمایند.

تصاویری از مراسم گل گلزار در محرم سال 1391 خورشیدی

/ 8 نظر / 59 بازدید
Ehsan Zeynali

حسین آقا قربان شما ممنون از زحمات شما تششششششششکککککککککررررررررررر[چشمک]

ح ش

عزای حسنی تسلیت باد باید مراسم جالبی باشه تا بحال نشنیده بودم قبول حق باشه

جای خالی ایوب نوروز-رحیم تقی و ..... دوستان هم رنگ دیگر خالی بود

غریبه

سلام مراسمی بهتر از این تو بایرام برگزار نمیشه!؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟ برای بایرام بافرهنگ متاسفم!!!!!

دروان

من هم با غریبه موافقم مدیر ابروی سایت را حفظ کن و خودت را خراب نکن

احسان

آقایان مخالف گله مندی شمابجاست ولی مراسم درکمال آرامش برگزارمیشه هرساله ولی دونفرهستن که مراسم روبه هم میریزن که باشوخی و...درروزعاشوراواقعاتأسف باره ولی هستن کسایی که درکمال احترام به محضرسیدالشهداء عزاداری میکنن پس بدوویرانگین خواهشا

زهرا

مراسم زیبایی میتونه باشه البته با حضور افرادی که فلسفه و حرمت چنین مراسمی رو درک کنن... این مراسم بیشتر خنده بازاره تا گل گلزار..!!! شایدم دوربین رو دیدن اینطور از خود بی خود شدن.. ببخشید رک میگم ولی سینه زدن با خندیدن و مسخره بازی اونم تو مجلس عزای امام حسین(ع) اصلا باهم جور درنمیاد..!!!!!!!!!!!!!!!!!

محمد علی شمس

گولی گولزاری امامت بو گئجه/ شومریدن ایسته دی موهلت بو گئجه. یادش بخیر. خدا از همه قبول کنه. یه لحظه اومدم بایرام و یاد خاطره ها کردم. خدا ممد شاعیر و حاج قاسم زینالی رو بیامرزه.